Szanowni Państwo, te wybory nie rozstrzygną się w pierwszej turze. Dlatego 18 maja idźcie głosować zgodnie z Waszymi przekonaniami. Nie po to, żeby odsunąć PiS od władzy, nie na mniejsze zło, tylko zagłosujcie na swoje wartości. Lewica w tym rządzie to załatwianie właśnie tych najprostszych codziennych spraw. Dzięki nam samorządy wreszcie dostaną porządne finansowanie na budowę mieszkań, na wynajem, na każdą kieszeń. To my zablokowaliśmy szkodliwy kredyt 0%, na którym zyskiwałyby banki i deweloperzy. To dzięki nam została wprowadzona renta wdowia, która wyprowadzi z ubóstwa tysiące emerytów. To dzięki nam już od tego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Innych spraw załatwić się nie udało, jak zablokowały je pozostałe partie. Aborcja, związki partnerskie, likwidacja Funduszu Kościelnego. Dlatego tak ważne jest, żebyście zagłosowali na moją kandydaturę, dając sygnał innym partiom, Platformie Obywatelskiej i Trzeciej Drodze, że chcecie, żeby te sprawy przyspieszyły.
Nie podpisałabym ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Polska wydaje 5% PKB na ochronę zdrowia, a średnia europejska to jest 10%. Dlatego nie podpisałabym ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, ponieważ jest ona po prostu pomysłem Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni na ściganie się na to, kto lepiej przekona bogatych, żeby na nie głosowali. Nic zresztą dziwnego, bo przecież niedawno widzieliśmy, że na Komitet Wyborczy Rafała Trzaskowskiego wpłacają pieniądze deweloperzy i wielcy inwestorzy. Państwo powinno walczyć o dobro swoich obywateli, dlatego ja skupiam się przede wszystkim na tym.
Absolutnie nic nie może stać na drodze do tego, żeby budować państwo solidarne, państwo sprawiedliwe. Państwo, w którym ci, którzy są najbiedniejsi, klasa średnia, nie muszą ponosić całego ciężaru utrzymywania bezpieczeństwa państwa. Więc uważam, że powinniśmy skończyć z przywilejami dla najbogatszych, dla tych, którzy mogą równo solidarnie dorzucać się do utrzymania naszego państwa. A zacząć wreszcie wprowadzać sprawiedliwy system podatkowy.
Tak dla podatku katastralnego od trzeciego mieszkania
Jestem za wprowadzeniem podatku katastralnego, który powinien dotyczyć trzeciego mieszkania i więcej, ponieważ ograniczyłby spekulację na rynku mieszkaniowym. Zbyt wiele osób dzisiaj traktuje mieszkania jak towar, jak bezpieczną lokatę.” Nie wierzcie w te opowieści, że podatek katastralny będzie wymierzony w tych, którzy dziedziczą mieszkania po babci. Bo babcie ma się dwie, a nie dwanaście.
Skupiam się przede wszystkim na tym, żebyście byli państwo bezpieczni, na tym, żeby wprowadzić min. dobrą politykę mieszkaniową, a ona oznacza nie tylko mieszkania na wynajem, ale skończenie wreszcie ze złodziejstwem banków, które zabierają naszym młodym ludziom szansę na marzenia. Zaproponowałam projekt ustawy, który zamrozi wreszcie i wprowadzi górny limit opłat bankowych na kredytach hipotecznych, po to, żeby w waszych kieszeniach, została niemal połowa tego, co dzisiaj musi pracować do banków, żeby oszczędzić na czarną godzinę.
Pierwszą stolicą, którą odwiedzę byłoby Wilno
Pierwszą stolicą, którą odwiedzę byłoby Wilno jako symbol zacieśnienia naszej współpracy z naszymi sąsiadami tutaj z regionu, która już jest bardzo silna. To wynika również bardzo jasno z moich kroków, chociażby ze spotkania z ministrą obrony narodowej Litwy, która była niedawno w Warszawie. Te relacje należy zacieśniać, należy budować nasz silny głos w Unii Europejskiej, po to, żeby rzeczywiście już nigdy nikt w Europie Zachodniej nie uwierzył, że Putin nie jest zagrożeniem. Nasza współpraca militarna, nasza współpraca gospodarcza i nasze bronienie wschodniej flanki NATO to jest nasz wspólny interes.
Bezpieczeństwo Polski leży w Europie
Mam nadzieję, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i NATO pozostaną naszym strategicznym partnerem. Ale musimy mieć też świadomość, że Stany Zjednoczone nie są już naszym przyjacielem. I że dzisiaj bezpieczeństwo Polski leży w Europie. W Europie, która dzisiaj stawia na wspólne zbrojenia, która stawia na wspólne tworzenie polityki bezpieczeństwa, która inwestuje w nasze bezpieczeństwo również i naszą konkurencyjność naszej gospodarki, która potrafiła zorganizować się wtedy, kiedy trzeba było odpowiedzieć na zbrojny atak Putina na Ukrainę, ale również teraz potrafiła się zorganizować i przygotować skoordynowaną odpowiedź na amerykańskie cła, które postanowił wprowadzić na europejskie towary Donald Trump. Ja jestem wielką zwolenniczką, oparcia się właśnie o tę Unię Europejską. O Unię Europejską, w której dzisiaj zmieniają się też układy sił, w której Polska ma coraz więcej do powiedzenia. I mam nadzieję, że będziemy szli w kierunku większego zacieśnienia tej współpracy, bo to tutaj łączą nas geopolityczne interesy i rozumienie zagrożeń.
Potrzebujemy przede wszystkim mądrzejszych wydatków na obronność. A więc takich, które z tych ponad 180 miliardów złotych, które wydajemy w tym roku, przeznaczą więcej na badania i rozwój. Na tym polega też nasze bezpieczeństwo i inwestycja w nasze technologie. Żebyśmy mogli kupować tutaj w Polsce uzbrojenie. To jest fundament naszego bezpieczeństwa, musimy więcej pieniędzy przeznaczyć na instytuty badawcze i na współpracę z tymi instytutami.
Jeśli chcemy pokoju, musimy szykować się na wojnę
Lewica, którą ja reprezentuję, to lewica patriotyczna, lewica, której zależy na tym, żeby Polska była bezpiecznym domem dla nas wszystkich. W dzisiejszych czasach, to oznacza, że jeśli chcemy pokoju, musimy szykować się na wojnę. Ale oznacza to również, że naszym obowiązkiem, jako lewicy, w Polsce i w Europie jest zadbanie o to, żeby nigdy wydatki na obronność nie były pretekstem, żeby ciąć wydatki na państwa bezpieczeństwo od dnia codziennego.
Budujmy obronę cywilną
Samorządy nadal czekają na wytyczne dotyczące możliwości budowy schronów. Mieszkańcy czekają nadal na szkolenia, nie te ze strzelania, bo większość z nas zostanie w naszych społecznościach lokalnych, ale te z zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Wtedy, kiedy trzeba będzie rozpoznać sygnały alarmowe, kiedy trzeba będzie rozpocząć umieć przygotować się do ewakuacji, a nawet taką ewakuację współprowadzić z służbami. Lewica już w poprzednim roku przygotowała odpowiednią ustawę, żeby przyspieszyć te zmiany. Dzisiaj te zmiany powinniśmy przyspieszać wszyscy.
Nie dla zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej
Jestem przeciwniczką wprowadzenia zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej. Dzisiaj nasza armia przede wszystkim musi być silna dobrym uzbrojeniem, dobrym przeszkoleniem i dobrą współpracą z naszymi partnerami, zarówno tymi w naszym regionie, jak i w całej Europie. Tym na co dzisiaj powinniśmy przede wszystkim stawiać jest obrona cywilna – tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia.
Magdalena Biejat, senatorka i kandydatka Lewicy na urząd prezydenta RP
Debata Końskie, 12 kwietnia 2025 r.